czwartek, 12 maja 2016

Jak (nie) rezerwować



Jedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonać planując wyjazd jest oczywiście rezerwacja. O ile nie jesteście osobami jeżdżącymi na spontanie w różne miejsca, tych kilka wskazówek może Wam zdecydowanie pomóc zaoszczędzić kilka do nawet kilkudziesięciu złotych.

Zainspirowana przykładem mojej koleżanki szukającej najtańszego lotu, postanowiłam wskazać kilka rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy rezerwacji lotu, biletu autokarowego czy noclegu.
Po pierwsze, rezerwujcie przez bezpośrednią stronę przewoźnika. Cena przez pośrednika, czyli popularne wyszukiwarki lotów, do których jesteśmy zachęcani, może się różnić o kilka złotych, a gdzie szukać zniżek jak nie właśnie na biletach? Polecam obserwowanie np. na Facebooku ich profili, gdyż to właśnie na nich wrzucają informacje o nadchodzącej wielkimi krokami promocji.

Kolejną rzeczą, na którą myślę iż powinno się zwrócić uwagę, jest czas rezerwowania biletów np. lotniczych. Szczególnie w tym biznesie data gra dużą rolę. Otóż, im bliżej wyjazdu, tym cena wyższa. Gdy rezerwowaliśmy lot z Berlina do Walencji  - o której opowiem innym razem - był może początek listopada, podczas gdy wylatywaliśmy pod koniec stycznia. Optymalnym terminem na rezerwację jest około 4-8 tyg przed wyjazdem. Zatem, jeśli planujecie podróż w jakieś konkretne miejsce, musicie niestety poświęcić trochę czasu na obserwację stron i polowanie na okazję.

Następnym punktem, który myślę że powinno się poruszyć, jest rezerwowanie noclegu. Jest to - jednak nie musi być - największy wydatek podczas całego wyjazdu. Myślę, że dobrym pomysłem jest dołączanie do programów członkowskich. które oferują nam sieci hoteli. Jednak jeśli nie zadowalają nas ich propozycje, przechodzimy po prostu klasycznie do serwisu Booking.com bądź na domyślne strony hotelu, hostelu czy pensjonatu. Wśród bogatej oferty serwisu z pewnością znajdziemy coś dla siebie. Warto obserwować czy w mieście jest tendencja do wzrostu cen. Z liczbą zmniejszających się dni do naszego przyjazdu cena niestety rośnie.

Ponownie poruszmy kwestię dat. Loty czy przejazdy weekendowe, nie mówiąc już o świętach wszelkiej maści cieszą się dużą popularnością, a więc zwiększoną ceną. Również sezon wakacyjny, zaczynający się od około maja do końca września, nie dostarczy nam zaskakująco niskich cen. Loty zimowe są mniej popularne, jednak zdecydowanie tańsze. Hiszpania, w której byliśmy w styczniu br. pozwoliła mi się nacieszyć sukienką bez rękawa, podczas gdy znajomi marzli w zimowych kurtkach.

Sposobem na zaoszczędzenie wielu złotych jest nocny dojazd. Przed północą wyjeżdżacie z własnego miasta, docieracie nad ranem. Macie cały dzień na zwiedzanie i powrót nocnym kursem.

Jako uczniowie bądź studenci jesteśmy uprawnieni do ulg. Jednak obowiązują one tylko w Polsce, po okazaniu ważnej legitymacji. Za granicą nasza legitymacja jest po prostu bezużyteczna. Abyśmy kwalifikowali się do zniżek poza granicami naszego kraju, musimy sobie wyrobić Międzynarodową Legitymację Studencką. Jest ona honorowana w naprawdę wielu krajach i za dopłatą można do niej dodać ubezpieczenie.

Podsumowując, kupowanie biletów i rezerwacja noclegów powinna się odbywać z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dołączanie do klubów członkowskich jest bezpłatne, a może Wam dostarczyć wielu korzyści. Gdy tylko możecie i czujecie się na siłach, organizujcie wyjazdy bez noclegu. A przede wszystkim pamiętajcie o ulgach, gdyż zostały stworzone właśnie po to, aby pozwolić korzystać z życia bez rujnowania naszych budżetów.

Linki warte polecenia:
Le Club AccorHotels
PolskiBus
Ryanair
WizzAir

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz